H Εθνική πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο Eurobasket U20, στην παράταση

Ψυχάρες!

Παιδιά με παρόν και μέλλον! Υστερα από συγκλονιστικό αγώνα, η Εθνική Νέων Ανδρών κέρδισε το Βέλγιο με 68-64 στην παράταση, στον μικρό τελικό του Ευρωμπάσκετ της Κρήτης, κατακτώντας έτσι το χάλκινο μετάλλιο και την τρίτη θέση. Η Ελλάδα ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο και ύστερα από πεντάλεπτη παράταση κατάφερε να λυγίσει το Βέλγιο και να φτάσει σε μια σπουδαία επιτυχία.

• Από τον Γιώργο Σηφάκη

Το άγχος ήταν μεγάλο και οι νεαροί διεθνείς δεν κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο ξεκίνημα. Αντιθέτως, οι Βέλγοι με Ντε Ρίντερ και Πιντελό πήραν το προβάδισμα (7-12). Σφίγγοντας όμως την άμυνα και βρίσκοντας σκορ και από τον Πλώτα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπέρασε με 18-17 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Και εκεί που οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου έδειχναν να βρίσκουν ρυθμό, τα πάντα άλλαξαν. Η ελληνική επίθεση κόλλησε, οι κακές επιλογές διαδέχονταν η μία την άλλη, κι έτσι οι αντίπαλοι πήγαν αρχικά στο +12 (31-43) πριν από το 33-43 του ημιχρόνου. Η Ελλάδα δεν μπορούσε να σκοράρει με συνέπεια, δείχνοντας να είναι σε κακή μέρα, κι έτσι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ξανά με διψήφια διαφορά (40-52) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο, με επική ανατροπή, η Εθνική έφερε το ματς στα ίσια (56-56) στο 39’, και ο Πιντελόν αστόχησε στο τρίποντο, όπως και ο Μερμίγκης στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας του μικρού τελικού.

Στην παράταση, με φοβερά ψυχικά αποθέματα, η Ελλάδα πήρε το πάνω χέρι και δεν το έχασε ποτέ, φτάνοντας στην κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου με 68-64.

Δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 40-52, 56-56, 68-64 (παρ.).

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλαϊτζάκης 3 (1), Μαντζούκας 10 (5/14 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Πλώτας 13, Ζούγρης 16 (7/16 δίποντα, 2/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Χατζής, Μερμίγκης 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Νεόφυτος 2, Οικονομόπουλος 9 (2/8 σουτ, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Σταυρακόπουλος, Ζορμπάς.

ΒΕΛΓΙΟ (Ιμπενς): Ντε Ρίντερ 15 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Λέντεγκεν 8 (3/14 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μένες 11 (7 ριμπάουντ), Πιντελόν 6 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πουεντέτ 6 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Ντι Μαρία 8 (3/15 σουτ, 5 ασίστ), Γκριμονπρέζ 7 (1), Βερστρέτε 3 (1).