Η Τατιάνα Αβέρωφ ήταν το «μικρό μπουμπουκάκι» του Ευάγγελου Αβέρωφ Τοσίτσα, η μικρή του κόρη. Τώρα, 24 χρόνια μετά τον θάνατό του, αποφάσισε με τη γοητευτική και δυναμική πένα της να γράψει για τον «δικό της Αβέρωφ». Να δει και να μας δείξει με τα δικά της μάτια τον πατέρα της. Λες και απαντά η ίδια στο ερώτημα που του έθετε από μικρή: «Σε ζάλιζα να γράψεις τ’ απομνημονεύματά σου… σε παρακαλούσα. Ιδια πάντα η απάντησή σου: “Οταν γεράσω” έλεγες… Μόνο τις τελευταίες εβδομάδες λίγο αλλιώτικα απαντούσες: “Θα τα γράψουν άλλοι για μένα άμα πεθάνω”».
Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο στην «κυριακάτικη δημοκρατία»
Διαβάστε την «δημοκρατία» σε ψηφιακή μορφή κάνοντας κλικ εδώ .