Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός!

Το πλεονέκτημα έδρας ανήκει στον Ολυμπιακό! Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 62-68, κάλυψαν τη διαφορά και πήραν ρεβάνς της ήττας τους στο πρώτο ματς (είχαν χάσει με πέντε).

Από τον Γιώργο Σηφάκη

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι με τα όλα του. Πάθος, δυνατές άμυνες και φυσικά πολλά λάθη, με αστοχία λόγω του άγχους και για τους δύο. Ο Παπαπέτρου ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής και οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο, αλλά χωρίς να μπορούν να πάρουν διαφορά στα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε καλό μπάσκετ και έχασε πολλά ριμπάουντ, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να σκοράρουν με δεύτερη ευκαιρία. Ακόμη κι έτσι όμως ήταν θετικό για τους «ερυθρολεύκους» ότι το σκορ ήταν 34-34. Αντίθετα ο Πρίφτης κράτησε πολλή ώρα στο παρκέ τους Παπαπέτρου (18’09”) και Παπαγιάννη (17’11”), με συνέπεια να υπάρξει κούραση.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν την άμυνά τους, οι διαιτητές τους επέτρεψαν το ξύλο και πήραν μικρό προβάδισμα στο σκορ (50-52 στο 30′). Έτσι, όλα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο ο Νέντοβιτς και όλοι οι «πράσινοι» ήταν πολύ άστοχοι. Ο Ολυμπιακός έκανε τα αυτονόητα, εκμεταλλεύτηκε ιδανικά την ατολμία του Πρίφτη να ανοίξει το ροτέισον και παίζοντας απλό μπάσκετ έφτασε στη νίκη με 62-68. Από κει και πέρα, οι «αιώνιοι» θα εισπράξουν πάνω από 2.500.000 ευρώ από το Market Pool της Euroleague. Συγκεκριμένα, οι Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός θα λάβουν από 2.681.625 ευρώ ως έσοδα για τη Regular Season, ενώ λίγο πιο πίσω βρίσκονται οι Μπαρτσελόνα και Ρεάλ, οι οποίες θα κερδίσουν από 2.319.424 έκαστη. Στην πρώτη θέση είναι η Μακάμπι με 3,145,881 ευρώ.

Τέλος, ο πρώην «πράσινος» Νίκος Παππάς, που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ, τέθηκε εκτός ομάδας στην ΑΕΚ, καθώς είχε επεισόδιο με τον Κούρο Σεγκούρα πριν από το παιχνίδι με το Λαύριο.
Πεντάλεπτα: 13-15, 21-19, 50-52, 62-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 14 (4), Νέντοβιτς 18 (3), Εβανς 4, Σαντ Ρος 5, Μέικον 7 (1), Μποχωρίδης, Γουάιτ 2, Μαντζούκας 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (1), Ντόρσεϊ 2, Φαλ 6, Βεζένκοβ 13 (3 τρ., 15 ρ.), Παπανικολάου 3 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Σλούκας 12 (2), Μάρτιν 1, Πρίντεζης 2, ΜακΚίσικ 18 (1).