Εφτασε κοντά στη νέα κορυφαία στιγμή του ελληνικού ποδοσφαίρου, όμως η τύχη τής γύρισε την πλάτη! Σε ένα παιχνίδι-θρίλερ στο Ρεσίφε, την αγαπημένη συνταγή της Ελλάδας που καθορίστηκε από στιγμές, η Εθνική αποκλείστηκε από την Κόστα Ρίκα με 5-3 στα πέναλτι κι ενώ μπορούσε να προκριθεί από το 90λεπτο και την παράταση, που όμως την κράτησαν στο 1-1.
Η Ελλάδα δεν παραδόθηκε, ακόμα κι αν χρειάστηκε να φτάσει στο 91′. Ενώ μπορούσε να προηγηθεί με τον Σαλπιγγιδη (37′), η Κόστα Ρίκα «έγραψε» το 1-0 με τον Μπράιαν Ρούις (52′). Σε ένα ματς που, ενώ είχε 16 τελικές, η Κόστα Ρίκα μόλις με 2 εντός εστίας κρατούσε το προβάδισμα έως το 91′. Τότε ο Παπασταθόπουλος ισοφάρισε 1-1, μετά το σουτ του Γκέκα και την απόκρουση του Νάβας, αποκαλύπτοντας ξανά τον χαρακτήρα της ομάδας μας.
Η ανούσια φλυαρία των Κοσταρικανών και η υπέρ τους κατοχή (54%) όχι απλά δεν τους βοήθησαν να φτάσουν σε ευκαιρίες, αλλά επέτρεψαν στην Ελλάδα να απειλήσει, τελειώνοντας το ημίχρονο με τη μεγάλη ευκαιρία στο πλασέ του Σαλπιγγίδη, που ενστικτωδώς απέκρουσε ο Νάβας (37′).
Οι διεθνείς κινδύνεψαν μόνο στο σουτ του Μπολάνιος (7′). Ο Καραγκούνης, ο Μανιάτης και ο Σάμαρης βοήθησαν να λειτουργήσει με «καθαρό» μυαλό η μεσαία γραμμή, κόντρα στο κλασικό 5-4-1 του Χόρχε Λουίς Πίντο.
Η παράδοση που ήθελε την Κόστα Ρίκα να σκοράρει 12/16 γκολ της σε Παγκόσμιο Κύπελλο στο δεύτερο ημίχρονο δυστυχώς επιβεβαιώθηκε, όταν το «σβηστό» πλασέ του Ρουίς κατέληξε στη γωνία του Καρνέζη, 1-0 (52′). Δύο λεπτά αργότερα ο Αυστραλός διαιτητής Μπεν Γουίλιαμς δεν είδε το απλωμένο χέρι του Τοροσίδη και η Ελλάδα γλίτωσε το πέναλτι.
Η αποβολή του Ντουάρτε στο 66′ με δεύτερη κίτρινη μας έδωσε αριθμητική υπεροχή και στην τελευταία φάση ισοφαρίσαμε με τον Παπασταθόπουλο, ενώ στην επόμενη κεφαλιά του Μήτρογλου απέκρουσε σωτήρια ο Νάβας.
Η παράταση βρήκε την Ελλάδα να κυνηγάει το γκολ και η πίεσή της έβγαλε τον Μήτρογλου στο 120′ μπροστά στο γκολ, όμως ο Νάβας απέκρουσε ξανά!
Ο Σάντος είδε τα πέναλτι στα αποδυτήρια, αφού αποβλήθηκε από τον Αυστραλό διαιτητή. Στο τζογάρισμα της διαδικασίας το τέταρτο πέναλτι από τον Γκέκα απέκρουσε ο Νάβας και στο 5ο ο Ουμάνια έδωσε την πρόκριση στην Κόστα Ρίκα με 5-3. Οι Μήτρογλου, Χριστοδουλόπουλος, και Χολέβας είχαν ευστοχήσει στα πρώτα τρία ελληνκά πέναλτι.
Η Κόστα Ρίκα το Σάββατο θα παίξει κόντρα στην Ολλανδία.
Σκόρερ: Ρουίς (52′) – Παπασταθόπουλος (91′)
ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ: Νάβας, Γκαμπόα (76′ Ακόστα), Ντουάρτε, Γκονζάλες, Ουμάνια, Ντίαζ, Μπόρχες, Τεχέδα (66′ Κουμπέρο), Μπολάνιος (83′ Μπρένες), Ρουίς, Κάμπελ.
ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Τοροσίδης, Χολέμπας, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Μανιάτης (77′ Κατσουράνης), Καραγκούνης, Σάμαρης (57′ Μήτρογλου), Χριστοδουλόπουλος, Σαλπιγγίδης (69′ Γκέκας), Σαμαράς.