Ο Γιάννης πάλεψε, αλλά η καλύτερη Γερμανία νίκησε την Ελλάδα τελικά με 107-96

Ένας Γιάννης, έστω κι αν είναι ο καλύτερος παίκτης του κόσμου, δεν φέρνει την άνοιξη! Η Γερμανία, καλύτερη, νίκησε την Ελλάδα με 107-96 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Πλέον είναι και το φαβορί για το χρυσό μετάλλιο, αν περάσει στον ημιτελικό το εμπόδιο των Ισπανών.

Από τον Γιώργο Σηφάκη

Το πρώτο ημίχρονο ήταν από τα κορυφαία που έχουν γίνει ποτέ σε Ευρωμπάσκετ. Οι Γερμανοί ξεκίνησαν μαγικά, καταφέρνοντας να προηγηθούν με 25-12 στο 5′, με φοβερή ευστοχία από τα 6,75. Τα ποσοστά τους ήταν εξωπραγματικά στο τρίποντο (8/12 στο πρώτο δεκάλεπτο). Ο ρυθμός του αγώνα ήταν εξωφρενικός, με πολλές κατοχές και πολλά εύστοχα σουτ, με επιθέσεις που διέλυαν τις αντίπαλες άμυνες. Η Ελλάδα με ηγέτη τον φοβερό Γιάννη Αντετοκούνμπο σιγά σιγά βρήκε ρυθμό.

Κάλυψε τη διαφορά με άξιο συμπαραστάτη του Γιάννη τον συγκλονιστικό σε άμυνα και επίθεση Γιαννούλη Λαρετζάκη (44-44). Από κει και πέρα όλα ήταν στα ίσα και στα τελευταία λεπτά ο Σλούκας, με μια μεγάλη άμυνα και 5 πόντους, οι τρεις από το κέντρο (φοβερό τρίποντο στην εκπνοή), έφερε την Ελλάδα με μαγικό τρόπο στο +4 στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου με 57-61.

Στην τρίτη περίοδο η Ελλάδα δεν… κατέβηκε στο παιχνίδι. Βρέθηκε να δέχεται ένα 20-1 και να χάνει με 77-62 στο 27′. Οι Γερμανοί «έκλεισαν» τον δρόμο προς τη ρακέτα στον Γιάννη και όλοι οι άλλοι Ελληνες παίκτες ήταν τραγικά άστοχοι από την περιφέρεια, με 0/12 σουτ εντός παιδιάς (84-72 στο 30′).

Στην τέταρτη περίοδο οι Γερμανοί με την ψυχολογία στα ύψη και την Ελλάδα να τα περιμένει όλα από τον Αντετοκούνμπο δεν επέτρεψαν στην Εθνική να διεκδικήσει τη νίκη. Οι Γερμανοί προκρίθηκαν δίκαια κερδίζοντας με 107-96 και άφησαν την Εθνική μας ξανά εκτός μεταλλίων.

Δεκάλεπτα: 31-27, 57-61, 83-71, 107-96.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Γκιφάι 3, Λο 3 (1), Ομπστ 19 (5), Σρούντερ 26 (3,), Τάις 13 (1), Τίμαν 10 (1), Φόγκτμαν 8 (2), Βάγκνερ 19 (5), Γουάιλερ – Μπαμπ 6, Φόλφαρτ – Μπότερμαν.

ΕΛΛΑΔΑ: Γιάννης Αντετοκούμπο 31 (1), Θανάσης Αντετοκούμπο 4, Καλάθης 2, Ντόρσεϊ 13 (2), Λαρεντζάκης 18 (4), Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 8 (1), Αγραβάνης 7.